Srpski tehnički list — dodatak
Год. ХУПЕ. — 1907.
подужног носача распона 2 = 2,8 м., ђе уб, односно 78, у5, тежинама 55 одговарајуће ординате у утицајним линијама Пв) и 12).
Из утицајних линија лако је увидети, да место притисака точкова у једначини 10), можемо узети притиске осовина, и њима одговарајуће ординате ; и у, што је простије и брже.
2. Пример. Израчунати пређе означене максималне реакције Ке и Ру, као и укупно оптерећење КО попречног носача Е,. од понретних и сталних терета.
Означимо у опште са Рји Ој, односно Ре и От, покретне односно сталне терете, у границама утицајног поља, лево и десно од попречног носача Е, сл. 1), асатиу њима одговарајуће ординате у утицајним линијама Тв) и 11), па ће нам реакције КБ] и К“, као и укупно оптећење | попречног носача Е,, бити дате овим једначинама :
б=ЕРјунЕ фу. 11), Ке = = Реку зе 2нСту о 2 и КВ = пе АНИ НЕ. си О)
За симетрично оптерећење носача Е, и једнака поља 1, биће =<—Ктг =, 2
3. ГГример. Одредити максимални моменат Мх у подужном носачу 5, између попречних носача Е, к Е,, односно Е' и Б" сл. 1, Ја) и 8), за оптерећење поменуто у примеру 1.
Утицајно поље подужног носача 5 ограничено је главним носачем, другим подужним носачем и осовинама прагова 2 и 7 иза попречних носача Е, и Е, односно Е'и Е". Максимални моменат очевидно је у пресеку испод прага 4 или 5.
За пресек испод прага 4, конструишимо утицајну линију момента Мх сл. 14) или Зв"), над распоном носача #; по томи другу потребну утицајну линију сл. 1 ћ), над страном утицајног поља управном на =, која нам одређује реакције оптерећења с леве и десне стране носача, в. Кад имамо обе утицајне линије, биће нам лако утврдити најнеповољнији положај покретних терета, за добијање максимума Мх. Распоред тих терета означен је у поменутим сликама, те је према
томе: Мх = < Рду+ 2 Оту = Раћђу, + Р,ђљу, 7 4 бе фуе + ов твув... 14). У једна-
Стр. 87.
чини 14) су: Рл и Р, притисци точкова локомотиве, бе као и раније, сопствена тежина на један праг, 25 сопствена тежина подужног носача 5, а ти у уопште ординате именованих терета у дотичним утицајним линијама.
4. Пример. Одредити максималну реакцију Нз, коју подужни носач 3 предаје попречном носачу Ел сл. 1) и Тај.
За одредбу реакције Ез, послужићемо се утицајним линијама 1с)и !ћ). у којима Су означени положаји локомотиве најнеповољнији. Сама конструкција утицајних линија довољно је јасна из слика, те ће према општој ознаци, једначина за Ва бити истог
облика, као и једначина 14),т.ј. Бз= 2 Р, у
+ 2 бту = Р, ћу. + Ра у; + бе це уе + " евазув.... 15).
У једничини 15), ординате у и у мере се испод дотичних терета у утицајним линијама 1с) и Тћ), сама пак реакција Вз потребна је збрг одредбе броја закивака, за везу подужног са попречним носачем.
5. Пример, Одредити трансвеврзалну силу ()е у подужном носачу за поље ;, и пресек између прагова 8 ш 9, од саме локомотиве,
За одредбу Оз служе нам утицајне линије Пи 1ћ) у сл. 1), које су по себи јасне, те је и+ Оог—= Рлу=Р, ту, + у о О).
Често су из конструктивних обзира димензије крајњих попречних носача Е, и Е у сл. 1) и 3) мање од димензија средњих попречних носача. Крајњи попречни носачи примају оптерећења целог десног поља у и скраћеног левог поља, чија је ширина према сл. 1) и 3,) равна размаку између носача Е: и прага 2, односно размаку између носача Е и прага 1, како је кад прелаз са моста на насип изведен без или са конзолом.
Према овоме, крајњи попречни носачи имају мање вертикално оптерећење од средњих, који носе терете са 252), те им и димензије могу бити мање. |
Максималне моменте крајњих попречних носача Е, и Е) у сл. 1) и 3) добијамо, служећи се утицајним линијама 1с)и 12) односно. За") и 2), чија је конструкција по себи јасна.
Потребне моментне једначине, биће по