Srpski tehnički list — dodatak

и онда на свима листовима уцртати и дотичне коор-

динате.

На тако сређене листове, један диктира из карнета дата из рубрика: 1. 3. 4. други имајући, иглу и транспортер у дотичној размери бележи, па на извученим линијама углова убада диктирана растојања из руб: 10, окружује тачке и пише дотичне нумере и коте из рубрике 12. Чим је ово извршено у појединим листовима определе се и извуку хоризонтале и листови предају одсеку, да на њима изради трасу и да определи радиусе појединих кривина и нужна дата за обележавање трасе.

И обележавање трасе на терену много се бржеи јефтиније извршава на исти начин, тахиметром Сангеовим, но свима другим инструментима и алатима, којима се до сада у Србији служило. Тако исто добијају се тачна дата за израду уздужног профила и попречних профила, на основу чега израђује сеи све остало да се радови могу дати на лицитацију.

Када би бе организовао рад и радило по напред

• утврђеном прсграму, овакве 3 до 4 секције у стању би биле да врше све послове: за железнице, црумове, регулисање река, мерење шума, утрина атара, мајдана и т. д. у целој Орбији, што би све ишло и много брже и још много јевтиније, јер би се уштедело: у броју секција, њиховога персонала, кирија, и много других потреба, које се набављају сада за тако велики број секција.

Сангеов тахиметар постројен је на овој основи

(опека:

У сл. 3. вертикална линија а ђ се 4 представља среду скале тахиметра за читања (нагиба) у рубр. 9 и да: хоризоитална 40 0 1' О" осу дурбина (0 је обртна оса дурбина и средина рачље.)

Дурбин у положају; а ОА А' А" даје горње читање на летви у А, А', А'; дурбин дигнут на друго: дугме у положају: ђ О В В' В", даје доње читање на лттои у В, В' В"; дурбин дигнут на треће дугме у положају: с О С С' С", да је читање (руб. 5а) на летви у Ооо“.

Добивени троугли подобни су:

ђео~ ОАВљ ОА'В с» ОА" В'; тако исто вРљ орв»љ» орв »љор"в'

О а 04

_ „српски технички лист“

Год. ХУШ. — 1907.

Ако се узме Ор = 0 4 онда је иА В =ађ

„ (07) ==2.0 а " А" В=>аћ # Оор"=404 , _ А"'В'=4ађ ђе ћ" В' и ако јр = фЕ- = == 0:01 онда је : з 40 хоризонтално растојање О 0" = У ЊУ = А" В'"

Ис Сане А" В' ЖХ 100, а то је разлика читања

на летви помножена са сто.

Хоризонтална растојања дакле независна су од нагиба на скали.

Мали кружићи на рачљи престављају дугмета за однос (размеру) Оа: ан

100 1000

дугме (кружић).

За однос О ђ:

за доње и до њега прво горње

=== то између првог и другог дугмета За однос О:

== 2 Је између другог и трећег дугмета 1000 '

Оператор у случају препрека може се свагда помоћи служећи се овим односима и дурбин дизати горе на дугмета којима не смета ништа у визирању и читању.

За односађ;

= 0:018 — 0:01 = 0.008

За односа с:

7 = 0022 — 0:01 = 0:012

За односђ с:

т = 0:022 — 0:018 = 0:004

Однос 0:01 за г најкорисније служи оператору и на летви подељеној на сантиметре чита на 350 до 400 метра.

Односи 8 и 12 комбиновани могу се корисно употребити за контролу до 250 метра.

Означујући ове односе са ђ' с имамо:

. ; ђ' “ ђ' ДЕ е = 008: 6 — Њ' == 0'004 == -- == —- == па ЈЕ == 5 Комбиновани односи р = 18и ве == 22 дају: | 5 ње обада ко == рова = == Комбиновани односи: а = 10, ђ == 18, е == 22 дају: ђ Пт еши е ни 6 Ја

5 Овим комбиновањеи исправљају се погрешке За снимања, која ће се уцртавати у размери 1:5000 или и мањој, са односом 0:004 могу се читати растројења до једног километра. Могуће средње погрешке у растојањима (1) ове су:

јЕ