Starmali

216

„СТАРМАЛИ"

број 27. за 1881

У Ш Т И П Ц И. Д Даклем сабор ћемо добити тамо на зиму. Само да избори не падну баш на туцин цан. * * * = Ми н о т и р а м о све, шта се у ј а в н о м животу догађа, ал' за то ће опет пре сремски адвокати постати јавни нотари него ми, сурадници „Стармалог." * * §. „Застава" пише „ГарФилд," »Нови Век к каже .ГерФилд," „Стармали" пева „ГирФилд" ; — сад само чекамо, да ког >д напише „Горфилд", па онда „ГурФилд", па ћемо се онда тек дивити савршености енглеског правописа и језика ! * © Београдске се новине туже, како садање министарство отпушта из службе и саме указне чиновнике; е па то им и само име каже, да су они чиновници у к а з н и, * * * ЗЕ Герман иште да му влада мађарска одобри 50.000 Фор., да подели зајмове сиротињи, што је страдала од м и ш е в а. Како се он то баш пред изборе сетио! Требао је какву згоднију мишоловк у измислити! * А „Сарајевски лист" прештампава из „Недељног листа" баш оне чланке, што су наперени про тив Србије. Јест, Бушњацима треба Србију омразити, а омилити не знам кога! * & Зс Г®! На хрватском сабору говорио је посланик Шр ам за адрески нацрт већине. Шрам га било! * ^ * + у „Застави" бр. 149. стоји, да ће икрајина још ове саборске сезоне бити на хрватском сабору заступљена, а то ће — вели се онде, — бити у Фебруару 832. (Молимо, по каквом је то „љеточисленију* ?) * % Љ X Даклем у Београду се два досадања листа претапају у један трећи. Тако би се могао (небуд' сравњено) и новосадоки „ХЈј У1<1 ек" са „Недељннм лиетом" сложити у трећи лист, који би се могао назвати: „ХЈ ј V г <1 е к 1 лист." Уреднички персонал би могао остати исти. ❖ * Еако се овим бројем навршује тређа четврт „Стармаломе'-, то издаје уредништво један „Указ", којим се допушта свуда и свакоме, да сме „Стармалога" и бд сада држати, макар што се овај ћирилицом пише. (На четврт године 1 фор). Аб.

П у с л и ц е, Генерал Еренрот, што је онако фино удавио бугарски устав, добиће сада велико звање у Финској. (За Фине заслуге Фина и награда).

На новим петицама нема онога белог оквира наоколо, где би се могло забележити шта то значи „2ећп П. и "01 Гогх;11;Даклем при штампању тих петица ипак се мало помишљало и на Словене.

»Пешт. Лојд" не би ништа знао о сазивању српскога сабора, да му нису то телеграФИрали из Н. Сада. (Он ће оает ваљда нама тедеграфски јавити из Пеште, ко је изабран за патријара, на место Анђелића). Лебарска улица (у Н. ^аду) пренешена је тамо негде око јерменске цркве. То је за то, да би синови наши с већои пасијом ишли трбухом за лебом — у мађарску гимназију. Даклем сад се веК озбиљно ради да се београдски митронолит стави у пензију. Од када то говоре и говоре бечке и пештанске новине, и једва да их послушаше. „Гадник" вели, да „они, који раде у духу национализма, раде против своје народности, ада они који раде цротив национализма раде башна одржању народности". — А били се то могло и овако узети, да они који раде за социјализам (и то не пазећи ни времена ни мере) раде баш против социјализма? — Питам само, — и не тражим одговора.

Опасно је играти се сољу, Политика нашострана Кол'ко је ваљана, Ипак према Србији Зна да је неслан а. За то моли мало соли У монопол-торбу, Да зачини, да о с о л и Пријатељоку чорбу. Већи иште, мањи даје, — А већи иризнаје; „"Чедо моје, чедице, Љубим те у лице!" То је лепо кад сусед Свог суседа хвали; „Чедо моје, чедице !" Вели и „Стармали". „Од те соли, боже прости, Може биг' малерз, Кад ожед«и још већма Интересна СФера." Со не може изл^. чит' Жеђоморну бољу. Чедо моје, чедице, Не играј се сољу!"