Stražilovo

1407

СТРАЖИЛОВО. БР. 44.

1408

Босћ ћаћ' 1сћ шећг а1в воШ ипс1 Е<1е1ч1ејп, 1сћ ћаће аПез — бЈтвоп пепп' 1сћ теш!" Бег Ка1 егћ1абб1;, ег81агг1. 1т \уеЈ1еп Каит 1§(; аПев вШ1 ип(1 гићјд, ипће1ећ1, Мап ћог(; (1ег ОрГегватте Иаскегп каит, Б1е уог ВаП1аб \уПс1ет А1теи ћећ1, Киг аа (1ег 2е11е (1ог1 уог Вадопз Тгоп Киск1 гаибсћепс! \уе§ <1еа Уогћапдз §о1(1'пег Кап<1 Ез \уЈгГ1 јћи 8еИ\уаг(;8 еше 81агке НапЈ, ТЈп(1 (1а егзсћејп! (1ег Еигз!; уоп АбкаЈоп; №иг ејпеп ВНск \уаг! ег аи^ КаШа, ТЈпс! гавсћ, 1т Пи§е, жа,г ег Јћг всћоп паћ: „БаШа, МасЈсћеп, вбШп, ШттеШшћ!! Ои ћјб! еЈп НеИ, ејп ^ејћ 181 П1сћ1 80 §гоб8 ! 1сћ 1гаит1' уоп (Пг уог Ба^опб Ап^ебкМ, Аиб тејпеи Агтеп коттз!; (1и п1сћ1 тећг 1оз!"

^Је тП(1 ег (бп1' аисћ вејпеб "УУог1'8 ОетсаН, 8о 1игсћ(;егПсћ егбсћ1ед аисћ <Ле Оез(;а1(;. Еб \уаг, а1б кате Вадоп беЊб); ћегаиз 2и гасћеп 1игсћ1ћаг бе1п еп1\геШ(;е8 Наиз, 8Ге бсћпе еп1бе12(;, Јосћ копп1е 81е пјсћ(; Шећ'и, Ве81ппип§б1об егћ1е1сћеп<1 запк 81е ћЈп. * За нашу књижевност била би заиста велика добит, кад би се нашли људи, који би одабраније песме наших великана превели на немачки, да их може упознати тако и европска публика. Наше народне песме ггостале су већ својина свију културних народа а ти народи не би променили добро мњење своје о нашем песништву, кад би на свом језику добили и наше песме-уметничке. Не би згорег било о том малко се промислити.

КЊИЖЕВНЕ Н0Б0СТИ, Изишао је „Орао" велики илустровани кален дар ва 1886. год., који ув сарадњу сриских књижевника уређује Стеван В. Поповић. „Орао" је без икакве сумње наш најбољи календар и доноси, као и сваке године, тако и ове дванаесте, обилае и сасвим нов садржај. Слободно се може рећи, да се „Орао" елегантно приказује, како са сликама тако и са одабраним књижевним садржајем Не имадосмо каде да се изближе уповнамо са „Орловим" садржајем; али већ летимичан преглед побуђује нас, да га топло препоручимо српској публици. Издање је штампарије А. Пајевића у Н. Саду а цена му је 50 нов. или 1 динар. — Добисмо и календарчић „Царић", који такође ибдаје штампарија А. Пајевића у Н. Саду За скромнију потребу може послужити и он, а стоји 20 нов. — У Задру је од 15. октобра почео да излази лист „Истина", за богословску науку и пастирску практику. Издају нроФесори правосл. богосл. завода а уредник је проФ. Ј ован Вучковић. Цена је листу на целу годину 3 Фор на по год. 1 Фор. 50 нов. Ј1т ст се покреће „не из личне спекулације, већ ради славе мајкенаше, свете православне цркве и ради моралне помоћи браћи нашој, парохијским свештеницима." С наше стране топло препоручујемо тај лист, који је Српству и с.рпском свештенству у Далмацији од преке по^ребе. — Ивишла је у Љубљани пета свеска сабраних списа Јосипа Јурчића, словеначког писца, у којој су му приповетке, на броју шест.

— Дело престолонаследника РудолФа „Аустро-Угарска описана и нацртана" угледаће скоро света. Прва свеска изаћи ће још овог месеца. Немачко ивдање штампаће се у 100.000 примерака. У првој свееци биће предговор од самог Царевића, а осим тога још и опис река и планина Аустрије. — У Енглеској су нашли рукопиее, који са свим друкче исгичу смрт Марије Стјуартове.

АФОРИОМИ. (Старо-грчки.) Чудио се неко пред Агесилајем, што Шпарта нема никаквих зидова. „Ено", рече Агесилај, показујући на оружане грађане, „то су бедеми Шпартански! Плутарх. Богатство је огртач, под којим се крију многа сла. Сиромаштво је понизно и показује се онако као што јест. Антифан. Агесилај тако нежно миловаше своју децу, да је с њом играо све игре па је с децом својом јахао и на трсци. А када га у томе ватече неки његов иријатељ, он му рече, да не говори о томе никоме, пре него што сам: постане отац. Плутарх. На једној јавној забави, коју беше приредила омладина шпартанска, председник приређивачког одбора метне Агесисилаја на последње место. А овај, ма да је био већ одређен ва краља, не нађе се ни мало увређен, него рече: „Тим боље, ја ћу бар иосведочити својим примером, да места не дају почаст људима, већ људи местима". Плутарх.

САДРЖАЈ: На Дрини. Песма од Војислава. — Успомена. Приповетка из живота. Написала Милева Симића. (Наставак.) Друговима. (Пушкин.) Од Вл. М. Јовановића. — На прагу живота. Написао А. Михајлов. (Свршетак.) С руског. В. — Волео сам живот... (Пушкин.) Од Вл. М. Јовановића. —Хумор Краљевића Марка. Од Милана Савића. Нутописне црте. (Успомене из Италије.) Из Милана на Комско језеро. Од драЂ. Дере. — Књижевност: Одговор г. В. К. на његов: Одговор на „Примедбе" у 38. бр. о. л. — Књиге за народ. Оцена С. М. — Љстак: „Самсон и Делила" у немачком преводу. — Листићи: Књижевне новости. — Афорисми. „СТРАЖИЛОВО" излави сваког четвртка на читавом табаку. Цена му је б Фор. а. вр. на целу годину, 2 Фор. 50 новч. на по године, 1 Фор. 25 новч. на четврт године. За Србију и Црну Гору 14 динара или 6 Фор. на годину. Рукописи се шаљу уредништву а претплата администрацији „Стражилова" у Нови Сад.

СРПСКА ШТАМПАРИЈА ДРА СВЕТОЗАРА МИЛЕТИћА У Н. САДУ.