Stvaranje zajedničke države Srba, Hrvata i Slovenaca. Knj. 1

22 ЈОВ. М. ЈОВАНОВИЋ

неће водити ничему. Србија је непомирљиви противник Монархије, и зато треба то одбацити. Дати још Румунима нешто од Добруџе, то значи уништити Бугарску, — а бугарски краљ је одавно тражио да га приме у Тројни Савез. Зар не би било боље да се на Балкану створи нова Балканска Лига Аустро-Угарска би направила савез са Бугарском, а гледала би да у тај савез уведе и Турску. На тај начин би се ојачао Тројни Савез, и добио, место једног непоузданог члана, Румунију, два сигурна и војнички врло јака савезника, Турску и Бугарску. Знајући колико немачки цар верује у свога синовца. Карола Румунскога, гроф Берхтолд не искључује: могућност да се и Румунија задовољи и задржи у савезу. Тиса, свемоћни председник угарске владе, могао би да учини неке јаче уступке Румунима у Трансилванији. За бечку владу је несумњиво да би се овој новој балканској комбинацији придружиле Грчка и Арбанија, на чијим престолима седе два германска принца.

Овај мемоар је био дотериван више пута, а завршавао се једним позивом Немачкој да на време и свом снагом помогне аустро-угарску политику на Балкану. А, то се већ зна, аустро-угарска политика. на Балкану је у томе, да се покваре планови и утицај Русије, која, са Француском, тражи Цариград и цело Балканско Полуострво. Француска тражи економске користи из те агресивне панславистичке политике православне Русије.

8. Царски договори.

Ни цареви немачки и аустриски нису седели скрштених руку.

У марту 1914. цар Виљем и Фрања Јосиф воде разговоре. У овим разговорима учествује и гроф Берхтолд. И њихов разговор се врти око „изгубљенога члана Тројнога Савеза“, око Румуније. Гроф: Берхтолд, под утиском сигурних обавештења из Букурешта грофа Чернина, стално говори да је Руму-