Svetlost : ilustrovan mesečni časopis : organ Društva za školsku higijenu i narodno prosvećivanje
Зе рнн --
БР 16. СВЕТЛОСТ 249
Да би се инспектор сам, лично, уверио, шта ђаци знају, провове једнога јединичара, који је на сва питања одговарао доста добро. Ово је инспектора још више зачудило, те је изјавио жељу, да у будуће не наиђе на такве противности. Ђачке се оцене морају слагати с њиховим Опово ришо, које не треба ценити џелатски.
Док се год данашњи систем оцењивања ђака не укине, дотле ће се наилазити на школске дневнике који су препуни јединицама и двојкама.
Свет. а
ХИ РАЗНЕ ВЕСТИ
<>
Српски језик — језик свију Словена — Ове године у 2-оме броју „Овуефа“, одличнога чешког часописа, изашао је уводни чланак од д-ра Х. Јиречека, човека чувена са своје учености, у којем он препоручује, да Словени усвоје један словенски језик, на којем би се међу собом споразумевали. Претресајући редом све словенске језике и по добру и по злу, најпосле се учени Чех задржао на српскоме језику, па њега препоручује да се усвоји за језик свију Словена. А ево које разлоге наводи он за, то.
Српски је језик међу словенским језицима што је италијански међу романекима. Српски језик има хармоничне миловвучности која му даје снаге и оштрине, а у томе не губи се умилност. За певање као да је створен. Богал је коренима и сасвим способан да се даље развија. Од свију других словенских језика у њега је најмање разлике у дијалектима. Народни се говор слаже с књижевним језиком. Правопис је прост, лак и правилан. Има красну песничку литературу. Српске су народне песме богата ризница поетичких красота и диван углед за лепоту језика. Језик је српски гибак и еластичан, те врло згодан за стварање научних термина. Уз то још није унакажен шкодљивим утицајем несловенских језика. Сваки би Словенин радо и одушевљено прихватио тај језик и зато, што ту нема да се бори човек с тешкоћама у изговарању, као што је то код чешкога језика, и пољекога, и рускога. Па онда, је добра страна српскога језика, што се
може писати и ћирилицом и латиницом.
Да словенска интелигенција прихвати српски језик за свој, онда бисмо имали језик красан, од свих словенских језика најмилозвучнији, лак за учење, богат за развијање, који се одликује и тиме, што већ и сад наликује на светски језик, јер га храбри морнари далматински разносе на све стране света. То би био језик за сто и педесет милијуна Словева. Свој језик поједина словенска племена не би занемарила, него би крај свога учила српски као општи за све Словене.