Učitelj

сл ко ~

БОЉА НИ Е

На основу устројства од 1844 г. подели се Србија на 2 школска круга: источни и западни и он буде постављен за управитеља основних школа западне Србије. — Са овог места дејствовао је посредно и непосредно на ошштине да се поправи стање школа и учитеља, који су имали врло малу плату па и њу примали врло жалосно, на по године. Ради тога сазивао је приликом ревизије у сваком срезу највиђеније људе и преко њих дејствовао је на поправку овог стања. Његовим заузимањем установи се општи прирез од 2 цванцика на пореску главу, којим је знатно побољшано стање учитеља. — Као члан удепутације главним школским Фондом управљајуће“ служио је 13 година и добио за своје заузимање писмену по-

о хвалу од попечитељства. —

Да би што више заинтересовао свет о школама и стању учитеља, писао је многе чланке о томе. од којих је неке и прештампао под насловом „Размишљања о просвети,“

Ради боље спреме учитеља установио је 1846 г. у Београду за време школског одмора курс за слабије учитеље, где бу се „„оучавали,“

Пошто су богослови тада могли да сврше и уса благословом“ често врло неспремни, то за њих установи испите, ако је који од њих хтео да буде учитељ, због чега је имао много неприлика од црквених власти; чак предлог његов, да се оснује учитељска школа не само да нису усвојили,

| већ утицајем митрополита нису му га дали ни штампати у новинама. Ну да му мисао о томе не би пропала умете он један # о томе у закон. пројекат о преустројству школског Фонда: уда се из овог Фонда има издржавати и педагошка школа,“

Пошто школских књига не беше, то је он написао ове: „Мали Земљопис математичко-физички за основне школе ;< „Земљописаније целог света за употребу школа и свију сталежа грађана ;“ „Практичну рачуницу за

учитеље основних школа;< „Педагошко-методичко. настављење за учитеље основ, школа:“ са новим начином учења у читању да се имена писмена не помињу, већ само гласови, који је начин и провео кроз наставу; „Јестаствени Земљопис за децу.“ — Сем тога написао је више одељака у разним другим школ. књигама, а нарочиту пажњу. завлужује његова књига „Наравствени васпитатељ деце.“

У просветној струци служио је Спасић од 1844 до 1862 год. Био је 19 г. управитељ основних школа. — Толико у кратко о животу и раду овог ~ најстаријег школ. трудбеника. А. Б.

«

Прослава тристагодишњице Јована Амоса Коменског. — Управа Професорског Друштва и Главни Одбор Учитељског Удружења споразумели су се и за сад утврдили за прославу Коменскову ово:

"1. Прослава ће бити 6 априла, (други дан Ускрса.