Učitelj

532

више кратак; природан, толики дакле, колико то важност предмета захтева. — Али се ипак треба чувати површности. По свршетку разговора може се тражити да један ученик или више њих допуњујући један другог, понове својим речима све што је о предмету говорено. Ако је реч о којој се говори згодна, да се може на њу надовезати каква прича, то ће децу јако штересовати и ради успеха и лакшег предавања, треба им испричати ту причу. Потом учитељ објашњава разлику између предмета и слике и разлику предмета и слике од речи. Овде одмах долази једна нова ствар, нарочито ако је то прво слово у буквару. Ту се згодно, разликујући слику од предмета и речи покаже разлика слова од гласа, које није ништа друго до знак или слика гласа. О овој разлици се тога момента само напомене, каже им се да ћемо мало доцније научити да пишемо знак (слику) слова, — у деци овлади интересовање --- и одмах се прелази на елементовање — анализу речи.

Учитељ јасно, разговетно и отегнуто изговара реч о којој су дотле водили разговор тако, да се у њој може разликовати сваки глас. Од деце тражи да сами ту реч поделе на слогове и гласове. Затим је састављају из сло: гова и гласова у своју целину. Ако је опште припрема била правилна и довољна, ово може ићи врло брзо и готово без помоћи учитељеве. У противном случају учитељ ту. мора мало застати и помажући деци утврдити добро бар. овога пута то растављање и састављање, док сама деца то без помоћи учитељеве не буду савладала.

После извршене анализе одмах се сада прелази на писање слова. Деца се подсете на"малопређашње обећање да ће учити како се пише слово. И одмах учитељ скрене пажњу дечју и полако почиње да пише дотично слово на табли и то: тачно, прецизно и укусно, колико то он уме и може. Затим настаје испитивање и анализа из којих се саставних прта састоји то словог Када се опази, да сва деца умеју и знају да кажу, онда учитељ нареди деци да она редом казују, диктују саставне црте, а учитељ понова по њиховом диктанду пише на табли. Чим је сада по други пут написао слово учитељ објасни деци да се тај глас написан на табли, свесци или штампан у књизи на-