Učitelj

Халуцинације историјских личности 193

краљ и тиме су је у неку руку припремиле за њену доцнију историјску улогу.

Јованкиној сличну судбину доживео је неколико деценија доцније и чувени флорентински реформатор Ђироламо Савонарола. Као Девица Орлеанска и он је целога живота имао разна привиђења. Још као младићу појави се Христос, који му је наредио да поправља искварен и грешан свет у Флоренцији. Ова халуцинација, иако је била само плод његовог претерано узрујаног мозга, изазвала је велике промене у целом његовом бићу. Од тога дана он је себе сматрао знаменитим оруђем Провиђења и заклео се да ће све своје силе употребити да испуни ту своју мисију. Другом приликом он чује Божји глас, који му наређује да опомене народ флорентински да се поправи, јер ако то не учини, Божја казна неће изостати. За време једне своје проповеди о божићном посту указа му се мач на небу са натписом: »Сјамаћ из Потаим зирег феттало« („Мач Господа надземаљског“), који је неко време стајао мирно, али се одједном окрену према земљи, небо се помрачи, по њему почеше да језде страшни облаци из којих су севале небројене муње, падали мачеви, стреле и ватра.

Под упливом ових и сличних халуцинација Савонарола поче ватрено проповедати да се народ врати Богу ако хоће да избегне вечну казну. У својим говорима устао је против порочног живота тадашњег света, а нарочито је шибао пороке свештенства и у томе није поштедео ни самога папу Александра М1, који се са својом порочношћу на далеко прочуо. Својим одушевљеним проповедима он придоби за себе народ флорентински, обори владу кнеза Пиера Медичиа, васпостави поново републику и заведе у њој строги манастирски режим. Папа Александар МГ дао му је на знање да ће га ако се не одрекне своје политичке акције и не опозове сва своја учења — искључити из заједнице верних и спалити на ломачи као јеретика. Савонарола знајући добро да се ова претња може врло лако остварити решава се да се повуче из политичког живота и да напусти своју борбу противу папства. Међутим за време једне моитве чу он неки глас, који га обавештава да му сам Бог наређује да продужи започету борбу. Он послуша глас свога невидљивог саветника, одагна мисли о напуштању борбе и врати се своме политичком раду, који је овога пута био још много активнији него раније. Али својим немилосрдним и безобзирним говорима он изазва велику реакцију противу себе. Његови противници уз припомоћ папе срушише његов манастирски режим, а њега самога ухватише и бацише у затвор. Ускоро папа пошаље своје пуномоћнике у Флоренцију да га као отпадника осуде на смрт. Тако су халуцинације биле Повод не само плодном Савонаролином раду, него и његовој трагичној смрти.

Мартин Лутер је такође много патио од халуцинација, које нису биле без утицаја на реформациони покрет у Немачкој. Он сам зели да му се ноћу, када би се пробудио, јављала сотона са којом

Учитељ 13