Učitelj

Обрада прве десетице 377

црта је састављен знак - 2 А знак Х 2 Како ћемо звати један, а како други знак» (Прав и кос крст.)

Уз множење деца добијају појам и о садржавању. При очигледном посматрању деца се питају: Колико је пута по 2 љуске у 10 љусакар (У 10 љусака на колико места има по 2 љуске») У 10 љусака колико је двојака»

Садржавање само собом није тешко. Оно је слично множењу. Али на њега се ослонити при учењу дељења у првој десетици сасвим је немогуће.

в) Дељење.

На првом месту деца треба да добију јасан појам о самом акту дељења. Шта се ради ту» Како то треба радити» На какве делове делити Све то треба да је деци јасно. Јасан појам о деоби деца ће пре добити дељењем једне целине (предмета стварних), него једне бројне количине. На целини оно је јасније. Зато једна методска јединица дељења увек има два дела: дељење целине на делове и дељење бројних количина на исте делове. Ево у ком их реду обрађујем: дељење целине (тј. дељење стварног предмета) и бројних количина на половине, четвртине, трећине, шестине, петине. Ова подела има свог разлога у природи делова. Половини је ближа четвртина, а трећини шестина.

Ево једног момента при раду. Са децом утврдим да је донесена јабука цела. Онда једно дете пресече јабуку на 2 једнака дела. Тада питам. На колико је делова јабука подељена» Какви су ови делови по величини Знате ли како се зове овај један део од јабуке. Избројте колико је половина у јабуци.

Колико је половина и још половина јабуке» А 2 половине и половина2 Има ли ту која цела јабука» Од 1': јабуке узмите 2 половине.

Кад деца навикну да деле целине на половине, треба одмах прећи на дељење количина на половине. Покажем им 2 јабуке. Један ђак дели их на 2 ђака. Очигледно је да сваки добије по !. Тада питам: Шта је половина од 2 јабуке. Сада изнесем 4 јабуке. Питам: Када сте делили две јабуке на 2 детета по колико сте им дали Исто то и сада треба урадити. (Дете узима 2 јабуке и дели по 1.) Колико је још јабука осталог Подели и њих. Колико је сваки ђак добио> Колика је половина од 4 јабуке»

На исти начин дељење количине 6, 8, 10. Рад с непарним бројевима у овој методској јединици не обрађујем. Дељење са остатком је теже. Њега треба оставити за доцније.

· Никад не би било довољно описаних ствари и момената, који су потребни при обради прве десетице. Она заиста захтева много разноврсности и занимљивости. Али да завршим. За одређивање једног пута, којим треба ићи при обради прве десетице. довољно је. Друго ће попунити учитељево познавање деце и њихове околине.