Učitelj

-464 Књижевни преглед

почетног читања. То све поткрепљује практичним делом у коме је 26 практичних предавања ученица У течаја, чланова радне заједнице.

У колико нам простор листа допушта ми смо изнели по нешто о овој лепој и корисној књизи. Њу треба да набави сваки наставник, да је добро проучи, да свој рад подешава по принципима изнетим у њој и веровати је да ће се имати успеха. Ова нам је књига још један леп прилог у нашој педагошкој литератури, нарочито по овако јасним и убедљивим, теоријски и практички, излагањима, у чему ми у истини оскудевамо.

Уз предавања иде добар број слика, које објашњавају градиво, па је и с те стране корисна, јер ће младим наставницима дати потстрека за даље и, можда, боље комбинације у раду.

Вл. К. Петровић

Ад. Феријер: Школа подобности. С француског превео Јов. С. Јовановић. Страна 143. Издање Књижарнице Геце Кона, Београд“

За последње две деценије појавило се више школских покрета на области школске реформе. У културним земљама сусреЋемо имена Монтесори, Декроли, Кершенштајнер, бечки, руски, "турски програми, немачка школа рада, Хамбуршка школска општина, Јенски план, пројект Џона Дуја, Далтон план Мис Паркхерст, методе Винетке, Шарлетон В. Уошберн, и многа друга, која мање више обележавају нове путеве на пољу васлитања и обра"зовања нових генерација. Сви ти покрети су у главном разни облици и остварења радне или активне школе.

Но без сумње нико више није учинио за школску реформу у духу нових савргмених педагошких идеја, него што је Интернационална лига за ново васпитање у Женеви. Нарочито се у том погледу одликује њен потпретседник, познати социолог и педагог, „А. Феријер. Својим темељним списима, заснованим на последњим резултатима психологије детета и савременим захтевима социологије, Феријер научно образложава потребу новог васпитања у духу радне или активне школе. Његова дела се одликују не само ерудицијом, него и полетом и одушевљењем за нову школску реформу. И ово његово дело, које је сада преведено на наш језик, садржи све добре стране, којима се писац одликује. „Школа подобности“ је још један сјајан аргумент у прилог новог васпитања. МИ овом приликом писац нам на један убедљив, и готово ненадмашан начин, развија идеју активне или радне школе. Ту су истакнути сви васпитни проблеми и питања, расветљени с гледишта нове школе. "Дете, школа, учитељ, организација, програми, методе, ново школско законодавство — сва та питања су темељно и свестрано претресена.

Изнећемо укратко неколике основне мисли на нека од ових питања, којих се аутор дотиче. Пре свега како се посматра дете У новој школи»