Učitelj

Нови пушеви у зетљописној насшави 741

Тако се пошло од непосредног посматрања, па преко рељефног претстављања, дошло до правог плана. Само кад карта постане на овј начин, тј. из доживљаја што га ученици имају о једном простору, може она почетнику нешто значити.

На напред изнесен начин може се добити план целога места. У малим градовима и селима то је све много простије. Ту се споредније улиде, које су у почетку унесене у план, доцније изостављају док остану само главније. План се још смањује тиме што се улице обележавају само цртама. Најзад се све слива у једну једину фигуру, која својим обликом одговара укупном положају места.

Где има готових планова треба се њима користити и вежбати децу да се по њима ориентишу, тј. да им план послужи као вођа кроз улице и поједине крајеве једног места.

Код карте коју ученици израђују важнија је типична очигледност, него тачност. Ту је главно да се претстави оно што је битно, како би се добила што је могуће већа прегледност и јасноћа. Сасвим је природно да се у њима појединости морају изгубити.

Колорит много доприноси сликовитом претстављању карата, због тога при цртању треба употребљавати боје. Замишљајући поља и ливаде деца их обележавају зеленом, реке плавом, планине мрком, железничку пругу црном бојом итд. Што им те претставе буду јасније, то ће боље моћи да тумаче географске прилике у непознатим пределима.

Најзад, потребно је нагласити и то колико је важно да деца при цртању схвате како оно што се износи на карти изгледа кад се посматра са висине и како се према томе црта шематички. А већ свакоме учитељу познато је да деца морају бити упућена да праве разлику између положаја карте која виси усправно и стварног положаја објеката претстављених на њој.

Са цртањем није завршено увођење у рељефу у земљописну карту. Оно што су деца прешла, израђивала у рељефу и цртала, показује им се на готовој карти. Овде се мисли на карту дотичног места и околине, ако таква постоји. У противном мора се сам учитељ потрудити да је изради. Деца сада виде како је простор, који су прошли и упознали, приказан на карти. Сад тек биће у стању да иза картиних симбола замисле реалност. Тиме мртви знаци добијају живота и снаге да децу пренесу у реалне односе што су њима претстављени. Ако при првом увођењу у карте не могу да репродукују стварност, остаће им доцније све слике на карти неразумљиве и мртве.

Ради вржбања у ориентисању на земљописним картама зини се упоређење познатог простора са сличним непознатим. Деци се покаже карта неке области сличне њиховој и пусте