Žena
680 АЕ НЈА
Нарочиту пажњу треба обратити млеку, које пију деца. Дечји органи ва варење јако су осетљиви, те да би добили млеко што чистије од бактерија, оно се пастеригује пли стерилљизује.
Пастеривовање млека јеу томе, што се ,—1 чав загрева на топлоти од 65—80 гради Целзијуса. Но има и других начина кувања. Пастеризовањем се уништавају у млеку све бактерије туберкулозне п друге. Оне се униште, а клицама њиховим се ослабљује животна енергија.
Стерплизовање је загревање млека '/,—1 час на 100 гради Целвијевих тако да се тиме убију све бактерије као и њине клице. Даљим загревањем добија млеко нарочити укус, но опитима је доказано, да се такво млеко теже варп од млека свежег. Зато препоручују у последње време при вештачком хранењу деце свеже некувано млеко од крава гарантовано вдравих п кад је сигурно, да је мужач здрав као и кад се и стајеи краве држе чисто. Но ову контролу требало бп пот чинити органима ванитетске власти.
Други важан начин уновчавања млека је проивводња кондензованога млека. Млеко се загреје на 80% (, папуни до испаравајућих судова, у којима се кува без приступа ваздуха при 50 гради Целзијуса. При испаравању додаје се раствор шећера тако, да па 100 литри млека дође 10 кгр. шећера. Млеко у беввавдушном простору скува се на у — =, пређаше њег обима, и том густом масом пуне се плехане кутије, које се затварају тако, да ваздух не би унутра могао продрети. Добро приправљено кондензовано млеко се у води распушта без остатака, а раствор је потпуно сличан слатком млеку. Кондензованога млека се употребљује највише на лађама; јер падржи без промене и при вшшој топлоти доста дуго.
У најновијем времепу прави се и млечни прашак (васлуга за исти припада француским агрономима [есопе-у и Гетуе-у), који се могу одржати јоште дуже од кондензованог млека.
Но разуме се, да је добро свеже млеко најбоље, п ми немамо потребу да се служимо нп кондензираним млеком, ни прашком.