Ženski svet

француског краља, а друга за Наралда Смјелог. Црта рад и дјеловање руских жена до татарске епохе у афери обитељског и религиозног живота.

Татарско иго, које је оставило дубоких трагова у руском животу, утјецало је и па друштве ни положај руске жене. Слично татарским женама, затворена је била и руска жена у терем (трем). Карактеристику теремског живота прта са свим својим лошим посљедицама на умствени и моралпи „развитак желе. Та социјална измјена била је с друге стране од великог штетног утјецаја и на мужеве, који су се, лишени облагорођеног утјецаја жене, подавали пијапству, грубости и суровости. У љепшем пи бољем положају налазила се једино сељачка жена, која је била и остала сарадница мужа. Сретне изнимке представљају нам посадница Великог Новгорода Маруфа Ворсукаја (М. Воческаја). Ксенија Годулова, се стре Петра Великог, Наталија (драмска еппсате љица) и Софија (политичка раденица.)

дитим прелази у доба великог препорода, доба Петра Великог, цртајући заслуге његове око побољшања друштвеног положаја жене. Петар Велики не само да је ослободио жену из терема, већ је и у многом другом погледу реформативно дјеловао и издавши либералније установе, обзиром на брак, на имовна права жене и т. д. За једну ствар само канда је слабо марио — а то бијаше уметвено (духовио) образовање жене,

То се објашњује тиме, да се и на западу обраћало мало пажње женском образовању, које је тад стајало на веома ниском степепу, бивши

искључиво у рукама калуђерица, развијао само уски клерикализам, вање, набожиост, мјесто истинитог пи природпог погледа па човјека п на свијет. Кло примјер, који довољпо карактерише оповремене погледе па жену, њезин ум и душевне способпости лектор цитира једно мјесто из » Похвале глупости“ _ од Кразма Ротердамског:

»жћена је глупа и будаласта животиња, ипак мила и забавна.

Није се бадава Платон колебао, како кажу, у који ред живих створова да уброји жену, у ред разумних или неразумних. Но у сваком случају прибиљежује глупости, као карактерни знак жен ског епола. || ако се догоди да жена постане славном и умном, то само тиме увеличава своју глупост. Ако право размислиш женекиње треба да

гђе се гојио и лажно _ образо-·

али

ЖЕНСКИ СВЕТ

75.

су благодарне тој глупости за то, јер су усљед тога несравњено сретније од мушкараца. Оне знају да спољашњом лепотом, коју пуним правом цијене више свега на свијету, могу и саме тира-

не потчипити својој тиранији,«

Важеп значај за папредак руских жена ла су женска царевања у ХУШ. вијеку (Катарина 1. 1725—6, Ана 1180—40, Јелисава 1741—61, и Катарина П. 1762—96.) Катарина |. основала је год. 1763. прву женску државну школу т. зв. „Смољни Институт“ којег је подуптрало све напредније друштво (Бедкиј, (бумароков, Фопвизин, кнегиња Дашкова и т, д.) Говорећи даље о вриједности, користи и недостатцима женских института и школа у олће прелази на реформе, предузете на њима за царевања Марије Фводоровне, летичући као најмаркантнију реформу нови емјер, по којем се од жене иште, да она буде мајка и жена грађанка:

има-

Твој свети задатак јест

Наше геније у кољевци прихваћати Упућивати душу нараштаја Домовини синове васпптати

Новом мишљу, новом страсти Огњем, љубави и љепотом Покренути свијет на пут среће

И усталасати његов немар.

Као евијетли типови руских жена из времена нека буду овђе наведени књегиња Трубецка, књег. Волконска, типови руских жена од Некрасова и Тургењева (његова Лиза и т. Д.) Пушкинова Татјана, затим мајка Некрасова, Акеакова и т. д. Долази кримека војна и пов живот са епохом великих рефорама Александра |. Од свију се иште рад, од мушкараца и женекиња, јер жепа треба да је сарадница мужа, како то вели славни кирург Пирогов у својим »Кивотним –_питањима« :

оног

»Како ћеш удесати дане домаћег живота Како радити да нађеш разумјевање у кругу ближих људиг Ако те пе разумије она у којој си се на дао наћи садруга у борби за идеалг Ако немарно и безбрижно, са посмјехом идиота у кругу своје обитељи, гледа она на ту борбу; Или као Марфа сва заузета кућевном бригом заокупљена једином мишљу како да угоди мужу и побољша његово материјално стање у животу. И најпосље ако не оствари живу мисао о васпитању дјеце“

(Овршиће се.)