20. oktobar

7. ЈУНИ 1946 =

[

~ живот грудоболне деце у болници ни Дедињу

о Железничке болнице на

Дедињу налази се у бли-

зини и Дечја болница.

·_ Још издалека се види велика

_ зграда уоквирена зеленилом,

обасјана сунцем и изложена свежем и чистом ваздуху,

„Та кућа, која У себи крије , око 200 младих бића од 2—14 . тодина, намењена је бесплатном лечењу искључиво туберкулозне деце из свих крајева земље. Ту су већином деца па. _ лих бораца, деца без родите_ ља, тешког материјалног ста_ња и уопште социјално угро“ жена. Ова деца из разних крајева, разних навика и дијале_ ката уједињена су овде заједничком тешком судбином која "их ни у њиховом првом детињ' ству није поштедела страшне и " подмукле болести — туберкулозе. '

"Ако пођеш по спратовима, _ видиш безброј дечице која на први поглед личе једна други· ма. Једнообразне шарене пи: жамице, подједнаки услови жи. _вота, заједничка тешка болест — чини ти се да их је потпуно изједначила, да сви исто ми, сле, исто осећају, исто желе. · Али није тако. То су деца са "много воље за радом и стварањем. Они дају приредбе, одржавају усмене новине, уређују зидне новине. Они пишу песме, нажалост, о пнеумато: раксу, о шприцевима, о калцијуму и лекарима. Али, то није све. Да би се малишанима једнолични болеснички живот ма. ло прошарао, да би и они који су жељни писмености, књиге и знања, могли бити задовољени, Болница поседује једну стручну учитељицу, која свако. дневно одржава основну на ставу за сва четири разреда. Ту је и занимљива васпитачица за мању децу којима су бајке и приче о кући од чоколада, 0 Црвенкапи, о Снежани и патуљцима још неиспричане, која су такорећи своја прва сазнања стекла У Болници за грудоболне болеснике,

Набавку књига, свезака, осталог прибора за наставу омогућили су нам својим обилним новчаним прилозима и поклонима наша војска, разне организације жена, омладина. ца и пионира, као и приватна

-- лица;

У последње време свеске за .

ћаке нестају, а и оловки нема. Бајке су се поцепале. У недостатку играчака, од књига се праве авиони, лађе, капе и тенКОВИ, Ђаци су несрећни, јер не мо. ту да заврше свој започети ра. зред. Они што су проходали не могу да створе себи претставу о патуљку, јер ето, нема ни једне луткице у згради нема играчака. Живот болесни“ ка почиње да бива монотон, нема ствари које ће их заинтересовати. о

Чист ваздух, јака храна, одмор (лежање), то је лек за ту“ беркулозу. Али то није довољно ако нема задовољства, разоноде, интересовања.

Деца не знају да за играчке, свеске и бајке нема буџета. Али, зато има свести код грађана, има свести код мајки ко“ је знају шта је дете, које знају шта значи провести месеце у једној истој соби, у Једној истој постељи, гледати месеци“ ма крајичак неба и грану трешње, сада. прошарану лишћем и зрелим плодовима ускоро оголелу и сиву.

Ми, грађани свесни своје ду жности, свесни обавезе да помогнемо деци оних, који су па. ли за слободу, коју ми данас поседујемо, треба да помогне“ мо и створимо срећнији живот деци без детињства, деци која су без своје кривице лишена сваког оног. задовољства на које нам живот даје право.

Б. ЂЕРАСИМОВИЋЈОВАНОВИЋ ОТК ЛАЊАЊЕ ТРАГОВА ОКУПАЦИЈЕ

У интересу је свих трађана

да се рушевине што пре рашчисте | М::> Ћ млађа подземна

= аконом о обавезној оправ-

ци оштећених, рашчишћавању порушених и довршењу започетих станбе

них зграда стављено је власницима у дужност да такве зграде оправе, рашчисте односно доврше. Одлучивање о томе која се станбена зграда има сматрати оштећеном, порушеном односно недовршеном, спада у надлежност Одбора за обнову станбених зграда, који је основан при Комуналном одељењу Извршног одбора.

Одбор за обнову станбених зграда приступио је послу рашчишћавања и појединачно по зива власнике да сами рашчисте рушевине или да тај посао препусте одбору који ће рашчишћавање извршити својим средствима, а трошкове покрити из употребљивог грађевинског материјала или из Фонда за обнову земље. Од 1 маја рашчишћено је потпуно 12 зграда, а у току је рад још на 22 заграда. Просечно свакога дана на том послу је ангажовано 300 радника и 20 камиона.

Закон је обавезао власнике да они тај посао изврше, а а: ко су у немогућности да га препусте Одбору. Многи кућевласници немају средстава да плате трошкове рашчишћавања, а нерадо препуштају Одбору, сматрајући да ће држава имати неке користи од тога посла. Међутим, ту никакве материјалне користи нема, јер су радови обично скупљи од нађеног грађевинског материјала и већ су знатне своте издате по овом основу,

Властима је стало до тога да се све рушевине рашчисте у току ове године, То је неоп: ходно да се учини из многих разлога. Пре свега, тај се посао мора извршити у току ове године да би на пролеће било

празних градње.

Треба што пре спасти грађевински материјал који пропада од невремена, а на другој страни се осећа оскудица. И здравствени разлози налажу да се што пре рашчисте рушевине, јер су оне легла болести и нечистоће, Читав град ће добити лепши изглед када нестане рушевина, које нас потсећају на најтеже доба нашег робовања и патњи:

Због великих издатака, на послу _рашчишћавања се употребљава, поред плаћене, и до бровољна радна снага, а руководство радовима поверено је рејонским народним одборима.

Требаће много воље и непре-

градилишта за ново-

кидног рада да би се град што пре очистио од рушевина, Рејонски одбори, међутим; при: лично небрижљиво приступају овоме послу и одуговлаче га: Масовне антифашистичке организације постигле су у првомајском такмичењу својим добровољним радом одличне резултате. По завршетку такмиче ња њихова активност је знатно опала, иако; је требало да буде још већа, да се у наставку првомајског такмичења постигну још већи резултати:

Дужност је рејонских народних одбора да што пре разгранају посао, а антифашистичких организација и свих грађана да рушевине и градилишта оспо:

собе за новоградње. Х

Снижење цена артиВлима масобне потрошње

Пре неколико дана Извршни одбор је однео одлуку о снижењу цене хлебу; угљу, свињ, ском месу и масти, Хлеб се продаје по цени од 6,25 ди“ нара по килограму, односно једно следовање од 400 грама по Г карти продаје се по цени од 2,50 динара. Појевтиња“

вање је дошло као последица концентрације производње хле. ба и услед добре организације посла од стране Гранапа. И поред _ појевтињавања _— цене, квалитет хлеба је знатно побољшан, Од се справља од 80% пшеничног и 20% кукурузног брашна.

Цена угљу је такође смањена. Тона лигнита продаје се по цени од 500 динара, а рани.

је је била 581 динар. И овде је смањење последица добре организације посла од стране Градског предузећа за огрев, уређених стоваришта са великим капацитетом издавања и смањења железничке тарифе за 20%.

Цена свињском месу смање на је од 49 динара на 44, а масти од 60 на 54 динара.

Смањена је и цена превоза за дрво, угаљ и грађевински материјал. Смањење цена пре. возу извршено је у споразуму са кочијашима, јер им Извршни одбор даје храну за коње.

Сва ова снижења повећавају реалну вредност радничких надница и стварају услове за лакши живот раднога народа.

Ањелеа постаје излетиште

"радног народа

Поглед на виле у подножју авалске шуме

| ]ре рата се питању изле тишта и туристичких до, мова за радни свет Београда није посвећивала никаква пажња. Нарочито није било погодних туристичких тачака где би запослени свет могао да проведе своје слободне дане У недељи. Авала је била једино приступачно и погодно место за једнодневне излете, али на њој није било никаквих услова за смештај излетника, Планинска кућа била је сувише ма. ла, а државни хотел на Авали није био приступачан радном свету, него је био намењен са“ мо малом броју повлашћених и богатих људи.

Наше народне власти, поред бриге за подизање хотелијерства које је намењено за ду. жи одмор радног света, посве-

Асоцијација идеја

Њ

Је си ли читао оглас У новинама

да бебградски Зооло-

шшки врт купује мајмуне и лапагаје,

ћују пажњу и оним објектима који су намењени за једнодневна одморишта грађана. Зато, када је Авала проглашена општенародним добром заједно са свим објектима, Генерални секретаријат _ Савезне владе предузео је све мере за уређење и одржавање Авале. Државни хотел на Авали предат је на управљање предузећу „Пут-

КРАТКЕ КОМУНАЛНЕ ВЕСТИ

Да би се постигло што веће учешће грађана у решавању проблема који се постављају пред/ народне власти, Из вршни народни одбор је донео одлуку да се при његовим извесним одељењи“ ма образују савети грађана, који ће по конкретним питањима давати своја мишљења и на тај начин својим саветима потпомоћи рад дотичних одељења,

Такви савети ће се образовати при одељењу за социјално, старање, при одељењу народног здравља, при комуналном, просветном и при станбеном одељењу, као и при одељењима рад“ них односа, трговине и снабдевања и индустрије и занатства.

Убудуће се неће наплаћивати никакав износ у корист фонда за изједна» чење цена огревном дрвету на подруч“ ју града Београда.

ж Досадашња Болница милосрдних се-

стара у: Земуну зваће се убудуће Град“ ска болница у Земуну.

ж

Управни одбори свих градских при. вредних предузећа ИНО-а биће укинути, изузев Управног одбора Градске народне штедионице,

Даље руковођење пословима град“ ских привредних предузећа – вршиће директори односно управници са сво јим помоћницима;

ник“, које се стара за органи» зацију репрезентативног и туристичког хотелијерства у читавој земљи. Хотел је за вре ме окупације онеспособљен, а намештај је потпуно разнет. Сада су предузети радови за обнову овог хотела и у најскорије време биће оспособљен, Хотел ће служити за потребе др» жавне репрезентације у вези са Гробом незнаног јунака и спомеником палим борцима за ослобођење Београда, али исто тако послужиће и потребама радника и намештеника Бео: града, којима треба омогућити да свој слободни дан у недељи проведу на чистом ваздуху и да се опораве,

Поред тога, оспособиће се и планинска кућа на Авали, која ће се претворити у млечни ресторан, ; е

и" о у у 77 с ·.

- СТРАНА 5 _

а

-__Ж ивотем РАДУЗОСОРА Жа—

је најжеле“ зница на земљиној кугли. Она је створена пре једанаест година, Па ипак то је једна од најсавршенијих и најлепших светских | подземних магистрала.

Странице московског метроа, дивне по својој монументално“ сти и архитектури, обасуте снажном светлошћу, личе на

метро

дворце саграђене од бронзе и мрамора.

Бронзана скулптура „Партизан“ на станици „Трг Револуције“ Московски метро је дело Ста: љинових петогодишњих планова: Саградили су га совјетски инжењери, техничари и радници, и то искључиво од домаћег материјала и помоћу домаћих машина, које израђује велика социјалистичка индустрија, Грађење прве и друге серије пруга московске под: земне железнице остварено је још пре почетка Великог отаџбинског рата, ; УУ зајуј

Трећа серија радова привођена је крају у суровим ратним данима; када је цела совјетска

индустрија била заузета извр-

шењем фронтовских поруџбина. '

Совјетска влада обезбедила је све неопходне услове за у“ спешно _довршење радова на метроу.

Остварујући задатке, које је дао велики Стаљин, градитељи московске подземне железнице стварали су под земљом заиста џиновске објекте. Избачене су хиљаде и хиљаде кубика земље. Огромни тунели добили су одећу од бетона и гвожђа. Подигнути су нови подземни дворци, Првог јануара 1943 го. дине пуштен је у експлоатацију Замоскворецки сектор метроа, а 18 јануара 1944 — По: кровски сектор.

По завршетку треће серије радова на подземној железници трудбеницима совјетске престонице пружене су огромне олакшице У погледу градског саобраћаја. Пре него што су отворене станице новога сектора _ваљало је утрошити најмање 70—80 минута време-

на да би се из центра града стигло у рејон завода »Ста љин« или у рејон Измајлова:

Данас, међутим, вагони подзем-_

не железнице превозе путнике у те рејоне за 10 до 15 минута.

Чим су завршени радови треће серије, трудбеници, запослени на грађењу подземне железнице, добили су нов за

датак: да граде четврту серију. _

Та серија зове се »Велики пр“

стен«, Пруге »Велеког прстена« пролазиће кроз територије 18 московских рејона — укупно их има двадесет пет. Пројект је израђен тако да ће преко половине становништва совјетске престонице имати близу сво. јих станова метро и моћи да га користе

1945 године огромна војска градитеља подземне железнице приступила је остварењу пројекта »Великог прстена«. У оквиру четврте серије радова саградиће се 12 великих станица. На шест станица путници ће имати могућност да проме“ не воз и да користе пруге дру“ гих сектора, »Велики прстенс обухватиће московске рејоне са укупним бројем становника. преко два милиона.

У току једног часа „Великим прстеном“ саобраћаће 34 пара возова, Њихова брзина биће 65 до 70 километара на час. Четврта серија радова створи“ ће нове, врло велике погодно“ сти и олакшице радном свету Москве, омогућивши му да много уштеди у времену, које троши за одлазак на рад и за повратак. Радови на новој серији, У поређењу са изградњом трију претходних серија, налазе се на још вишем техничком нивоу.

У геолошком погледу ти се радови спроводе под тешким околностима: обиље подземних вода, слабо тле итд, Стога се методе радова на четвртој се“ рији московског метроа мора» ју знатно разликовати од претходних. Али задаци радника знатно су олакшани тиме што су сви најсложенији процеси производње механизирани, и

Главни механизам за раду тунелима јесте совјетски усавршени штит. То је читава серија машина, које врше разноврсне функције, Штит спречава одроњавање, помаже прили“ ком учвршћења зидова тунела итд.

' Градитељи совјетског метрда располажу свим потребним условима за успешан рад: соци“ јалистичка индустрија снабдева их првокласним машинама, алатом и свим осталим техничким потребама за грађење под-

- земне железнице. Створени су

искусни кадрови инжењерскотехничког персонала и квали“ фикованих радника са дуго“ годишњом, врло обимном и те мељном праксом,

Три линије метроа, које.данас раде, имају укупну дужину од 36,7 километара. На тим линијама има 29 станица. Трасе подземне железнице укрштају се у рејону Кремља. Овде се налази централни чвор за промену подземних возова. То су станице „Охотњи Рјад“, „Трг Свердлова“, „Трг Револуције“, „Улица Коминтерне“ и „Библиотека „Лењин".

Многостран је и сложен рад у подземној Москви, Стално саобраћају удобни возови, оба“ сјани снажном — електричном светлошћу. _Нагоре и надоле јурв великом брзином механичке степенице — ескалатори;

Метро превози дневно. један милион 700.000 путника. Возвви почињу да саобраћају у 6 часова ујутру. Тада се отварају врата свих станица, Простране чекаонице подземних мрамор. них двораца гостопримљиво примају путнике,,. На свакој од 29 станица појављује се лепа плава композиција...

У тунелима, у депоу, на станицама, У машинским одељењима обавља се ноћу озбиљан припремни рад да би се дневни саобраћај подземне желе“ знице потпуно несметано и глат“ ко одвијао, Хиљаде скромних трудбеника раде сваке ноћи Да би овај џиновски организам најисправније радио,

“ А. ТАНКИЛЕВИЧ, главни инжењер „Метростроја“ ·

Лаа

т

о а њој

ћ. 1.