Policija

— 109 —

ђанска обвеза. Таква меница, ако иначе у погледу своје форме испуњава све услове из 5 80 тр. з. пошћун је доказ као привашна исправа, у смислу 5 189 гр. с. п, према оним лицима која су се на таквој меници обвезала у својству земљорадника, у овом случају према жалиоцу Миловану, и као пуноважна приватна исправа, 50 6 449 гр. с. П. може бити основ за осуду По крашком поступку; само је суд био дужан, да при доношењу осудног решења узме у обзир рокове из 6 457, а не тродневни рок из става | 5 454 гр. с. п., као што је тај суд то погрешно учинио.“

Уз ово ваља поменути још две необјављене одлуке истог Ш. о. К. С, али из 1925. г., које иду даље него напред поменута одлука!. о.К. С. из 1926., јер се у њима још приликом решавања о забрани, односно по жалби на решење о одобреној забрани, наређује да се по 6 323. агр. с. п, узму у оцену наводи-докази о личном статусу меничног дужника; наиме: а) одлука Ш. о. К. С. од 14јШ. 1925. Ж 1975 вели: „јер је потребно да суд у смислу 9 323. а гр. с. п. оцени наводе дужникове у жалби (да је земљоделац) као и уверење суда општинског (0 томе) као нов доказ у тој жалби ит. д.5 6) одлука |. о. К. С. од 14Х. 1925. Мо 7783 вели: „кад се из менице... види, да су исту потписали..., који су по занимању баштовани, овда је суд приликом решавања, требало да оцени, с обзиром на 5 6 76 и 77 трг. з. у вези 9 471. т. 4. гр. с. п. да ли су М. и Л. као Такви могли менично обвезаши се ит. д.

Из тога видимо једну интересну ствар у пракси Касационог Суда: а) да он у 1925. г. стоји на гледишту, да се још приликом решавања по забрани има ценити менична неспособност сељакова и 6) да он у 1926. стоји на гледишту да се осудно решење због те истакнуте неспособности има задржати од извршења тј. да ствар има ићи на редован поступак: дакле да се у принципу дужнику признаје право истицања овог приговора меничне неспособности у оба ова времена. Наравно да ово одводи двојаким последицама за повериоца: под а. он може остати без средства обезбеђења, ако суд нађе да исправа није пуноважна, док ће га под 6. задржати, јер се тиче само преласка из кратког суђења у редовно. : -