Stražilovo

1105

СТРАЖИЛОВО

1106

никђ (или в-ћсникт. по нашему) пакЂ да идем-в у Ресаву? Може бнти вн ћете рећи чекаи! Хе! не липши, магарче,, докђ трава нарасте. Знате ли Вб1, да е мени ово већт. тридесета година? .Ова Хлол нхе врло лјепа (мало већа од Сосе Антонине), али е заиста добра и поштена, да не може болл ни поштениљ бнти; никакова Лгобосава на свјету неможе мене онако лгобити и почитовати, као она што бн мене лгобила (и што ме лгоби) и почитовала. Она се већт, зна прекрстити као и а — и надвео самт> 10и име Милица. Ако народностт. мого могу одузети и умалити коекакве ћивте и ненршгтелви мои, то да знате, да и и не маримт. за нго: /I мислимв: да се л и потурчимЂ сутра, да бвг мои сви

приителви и онда говорили, да самт. л правнп Срблбин свагда бно, и да ћу непрестано бнти. Зар неможете Вн мени благословити едну Хлого ? Та то бн мени и МладенЂ донустш. Ел' да ћете и Вн? Какво ћемо име надвести Србском' Рћчнику? Р4чникт>, СловарЂ и Лексиконт., то есвемало. Сокрови!де мнсл1п рода наиболћ бн бнло, али ево сјисета: што сокровшде не'ма у мом' Р'ћчнику! Микели е свои Рћчникт. назвао Благо илиричкога езБ1ка. II самт, радт. штогодђ ново да у наст. буде: измнслите вн неколико имена пакт. ми пошлвите. Поздравлл васт. Г. Копнтарт.. Одпишите ми на предвашн'ћ писмо. Вудите здрави и весели. В у к т>.

КЊИЖЕБНЕ Н0Б00ТИ. — Алекса Карановић из Београда иозивље на иретплату на књигу: „Трговачка писма', коју је он по најстручнијим писв,има саставио и за наше прилике удесио. Биће то „ручна књига целокуиног знања трговачког за свакога, а нарочито за трговце, трговачке помоћнике, занатлије, Фабричаре, железничке чиновнике и економе! Поред трговачке кореспонденције биће у тој књизи детаљно изведено и најновије двоструко трговачко књиговодство талијанског и Францеског система а биће у њој изведени практични примери и задатци за укњижавање свију могућих случајева у трговачке књиге, са објашњењима о билансирању свију књига при крају године и напослетку ће се изложити и књиговодство за занатлије. Део садржај књиге биће подељен на ових дванаест одсека: 1. Историја трговине. 2. Трговачки земљопис. 3. Главни основи народне економије. 4. Индустрија и Фабричарство. 5. Опште науке отрговини. 6. Средства за светски саобраћај. 7. Државна економија. 8. Двоструко и просто књиговодство и кореспонденн,ија. 9. Рачуноводство. 10. Термино л огиј а. 11. Познавање робе. 12. О трговачком и меничном праву. Поједини ће одсеци бити подељени на делове, но поред тога ће се на крају сваке књиге доносити разне белешке из светске трговине, разни саонштаји за трговце-путнике, извештаји о иноземној трговини робом и о најновијим саобраћајним средствима. У ирви ће мах излазити редовно сваког месеца по једна свеска од три до четир штамиана и автограФисана табака а доцније ио две свеске. Цена је свакој свесци 1 динар. Претилата се шал»е само издавачу у Београд. — Изашла је и седма свеска књига за народ из задужбине Петра Коњевића. Тој је свесци садржај: „Бранич од зараза." Занарод написао др. Милан Јовановић-Батут. — У 134. свесци Народне библијотеке браће Јовановића настављена је приповетка И. Крашевскога „Крваво знамење," а у 135. су свесци заиочети „Мрњачевићи и Грбљановићи/ Превод са црквено-словенскога из сриске и стор и ј е Јо в ана Р ај ића.

— Из штампарије ;; Напредне Странке" у Београду изашла је неки дан нова књига: Ручни рад у мушкој школи. Сувремено педагошко питање, од Срет. М. Аџића, I. Уз књигу је додан лик великог педагога Јована Амоса Коменског а подељена је књига овако : 1. Увод. 2. Историјски део. 3. Старве ствари у садашњици. 4. Разни правци. 5 Завршетак и у додатку књижевност. — У „Београдским Општинским Новинама^ и у Загребачком „Србобрану" читамо, да ће 15. о. м. у Београду под власништвом и уредништвом М и л о ј к а Б. Б е с е л и н о в и ћ а почети излазити књижеван лист „Српство". Љст ће тај доносити историјске и етнографске расираве и студије, путописе, описе старина ио српским земљама, народне обичаје, песме и „све оно из српског друштвеног живота, што сачињава и карактерише српску народност, што расветљава друиггвени живот Срба из најстаријих времена па до даиас". „Српство -4 ће засада излазити дваиут иа месец, 1. и 15., на великом табаку у осмини а цена му је до краја ове године за Србију, Црну Гору, Маћедонију, Босну, Херцеговину, Далмацију, Банат, Бачку, Славонију и Арбанију пет а за остале земље осам динара. Претилата се шаље власиику и уреднику у Београд у Обренову улицу бр. 2. или Кости Шуменковићу, трговцу, у Београд у Београдску улицу бр. 16. — Из „Одјека и дознајемо, да је изашла књига: Рашка ињенонепосредно суседство, узето сагеограФскога и војнога гледишта. Наиисао Ст. Грујић, геиералштабни мајор у миру у Београду. — 10. о. м. изашао је у Старом Бечеју први број „Гласа Народа", сеоског листа за народну иоуку, којем је власник и уредник Панта Ноповић. Као што је нознато, излазио је лист под истим именом, и истим уредником и са истим правцем пре десетак година овде у Новом Саду као недел»ни лист. И сад ће излазити сваке недел>е а цена му је 4 Фор. годишње. — У доидућем месечном прегледу своме осврнућемо се опширније на тај лист а дотле ћемо иред собом имати, ако бог да, још три броја му. — У Прашкој „Политици" у подлиску бројева 231. и 232. од ове године изашао је немачки превод приповетке Л. К. Дазаревића „Све ће то иарод позлатити!"