Šumadinka

53

е да ненападну Руси на Кинбурнг., уиножена е таиош' нн' Ф ранцуска посада. ђенера.Љ ЛебеФЂ поставлћнт, е за команданта тога мћста, а и Флота се тако намћстила да 6w У случаго нанадана рускогљ у помоћи бмти могла. Изђ Трапезунта двлжо ,,TpieCTepi> цаитунгу" подђ jg Декембра слћдугоће: Маџарли-ИсмалЂ-паша (КметЈи) Феизи -паша (Колмант.) и сви остатци маџарски и немачки бунтовнички бегунци, кои су у слћдству паденјн Карса ci) аз1атскогЂ боиногт. полл уклонили се, пропутовали су овде на свомђ путу у Цариградљ. Кметш е сћ огорченћмЂ rosopio проти†Омер-паше, и баца сву кривицу, што е КарсЋ пао, на нћга. Бћгство KweTia и нћговоп, другара Колмана изћ Карса доста е чудновата повћстБ, и то е бћгство само тиме за рукомг. могло испати, што су се поверили едномг. вештомг. курд!иекоме вођи, иои iH е за награду одт. 10.000 гроша, и то на далекимљ странпутицама одвео безбћдно у Ерзерумљ. Но говори се, да су ти бегунци носили при себи отровг., ерт> су се они завћрили, да се недаду ;киви непрјвтелк) у руке. Уобште обогатиће нетомесечна обсада Карса у своимг. разнимг. пременама и догађаима ратну истор!ш турску Cb неколико тужнм и ужаснм листова, ерт. ће енглески дописателћи, кои су се тамо на чћсту налазили, безг. сумнћ све догађае потанко описати. НаиновЈа писма TiS енглески дописателн двлнм између осталога, да су последнћи дана обсаде карске доносиле гомиле жена cboio децу предт. обиталиште ђенерала Бил1нма, и молиле су као неку милоств, да имћ nođim децу, ерљ то е едино средство бмло, да не бм деца одђ глади умрла, матере пакт. нису имале срце, да саме cboio децу потуку. У Ерзеруму су два брменина обесили, кои су бмли у таиномт. споразумлКнш и договору ст> Русима, а и едногт. трећегЂ мал' nie иста судба аостигла, да се Hie у едаваестомЂ часу испмта свога оправдао и oripao. Говеђа куга шштђ непрестано бћсни на источнои обали црнога мора. У Самзуну и околини поскапало е Французима преко 6000 волова, а и ерзерумски лиФеранти нзгубили су неколико хилида комада. HoBia писма изђ Ерзерума потврђуго вћстг,. да ће Омер -паша отићи са воискомв свошмђ у ЕрзерумЂ, чимђ се путови поправе и саобраштаи могућнимЂ постане. Млоги болесници нћгове воиске оправлћни су међутимЂ у Синопу, СамунЂ и у друга мћста краи црнога мора. Изђ Ерзерума немамо вћсти одђ наинов{егЂ времена. ВћстЂ! да су Руси карска утврђена разрушили, потврђуе се.

Р У С I ff. У Одеси 7 Ннуара. Шче е ђенералЂ ЛидерсЂ npnMio команду кримске воиске одђ книза Горчакова. Кннзђ ^орчако†прашта се у едномЂ краткомЂ дневномЂ ука3 У одђ свое воиске и отићиће предварително на одпустЂ У ПетробургЂ. ђенералЂ грОФЂ ОстенЂ-СакенЂ неће остати у Одеси, будући онђ као по чину старји ђенералЂ веможе стоати подђ ЛидерсовомЂ командомЂ. И онђ ће °Дпутовати у ПетробургЂ, где ће или ступити у главнни воиничкш совћтЂ или ће добмти друго опредћленћ, За

команданта воиске у Одеси и нћноН околини поставлћнЂ е ђенералтз СихозанетЂ, кои ће тога ради наскоро овамо доћи. ГрадоначалникЂ одескш ђенерал -лћтнантЂ КрузенштернЂ одпутовао е такође на шестЂ неделн дана у ПетробургЂ. Овди се налазе садЂ око едно 700 турски зароблћника. Овде се изчекуго ратне лађе, кое ће т одавде одвести. И два Француска ОФицира очекуго овде часЂ свога иЗбавлена, и бмли су врло незадоволвни, што е прекгоче еданв енглесгпи пароброДЂ довео амо два руска оФицира, а Hie у замћну одвео овдашнћ Француске и турске зароблћнике.

ФР.4НЦУСКА. У Паризу 14. Лнуар. ђенералЂ де Мартимпреи, шеФЂ ђенералЂ - штаба источне воиске повратјо се у КримЂ, почемЂ су сћднице ратнога савћта у Паризу окончане. — У Паризу налази се садЂ принцЂ одђ Капуе братЂ кралн НеаполЂскогЂ. Познато е, да е онђ коловођа и лгобимацЂ Енглеске партае у Неаполго, кон иде на то, да Фердинанда II. сђ престола збаци, па иопне на престолЂ поменутогЂ принца. Hie сумннти да нћгова посћта у садашнБимЂ околностима носи на себи значаи политичнни. Доиста се чини, као да кралв ФердинандЂ тежи за тимђ да задобје прЈателвство Францускога правителЂства. — Између оФицира , коима е лордЂ Ковлеи предао батскш орденЂ, налазе се и Контр-адмирали Пено и Риголђ де ЖенуилЂи као и лађарскш капетанЂ Сезе. — 17. Ннуара као на данЂ венчани • нћговогЂ царскогђ велич. бмће снинни дворск^и балЂ у тБ1лћр!дма. — По вћстима и.чђ Кадикса пропале су у страшнимђ бурама, кое су у другои половини Децембра мћсецш тамО бћсниле, до 29. Децембра 5 Француски лађа. О судбини лгодш на тимђ лађама јошђ се ништа извћстно незна.

КНГЛ В V К А. У Лопдону 14. Ннуара. Вћрованћ у мнрно и успћшно окончанћ конФеренцја све се већма разпростире кодђ cBiro политичнн партаа. Енглеска Флота, код е послата у источно море , позвана е збогЂ предстоећи уговаранн о миру натрагЂ , и нћнЂ долазакЂ свакш се част> очекуе. У Маншестеру држаћа овм дана приврженицн миролгобиве партае скупштину, у KoioH ће између осталм участвовати и членови парламента БриџтЂ и ГибсонЂ. КобденЂ по свои прилицБ1 неће ту бћ1ти. То неће бмти правми народнкш митингђ (скупштина) него више една вечернн забава, у Koiofi се за улазакЂ плаћа. ВећЂ е продано близу 1000 билета. П Р А iS С 15 А. Изђ Берлина ввлнго ГЈ Крониклу" подђ 12. Лнуара слћдугоћу телеграФску депеоду: „ У еднои сћДници, у ко-